Z wielką radością informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Łące, dzięki swojemu zaangażowaniu w promowanie kultury i sztuki, zostało zaproszone do udziału w tym międzynarodowym projekcie INTERAKCJA. Polska, Macedonia Północna, Grecja, Cypr i Litwa współpracują razem, aby wspólnie edukować, wspierać oraz wymieniać się doświadczeniami w dziedzinie kultury, dbając przy tym o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Już od roku współpracujemy ze sobą i niedługo będzie można zobaczyć efekty naszej współpracy! Nasi niesamowici, europejscy partnerzy to:
– Liofyllo Social Cooperative Enterprise (Grecja)
– C.M. SKOULIDI & SIA E.E. (Grecja)
– MARIJAMPOLES MENO MOKYKLA (Litwa)
– STRATEGIC OMNIA RESEARCH AND TECHNOLOGY DEWELOPMENT LTD (Cypr)
– SREDNO OPSHTINSKO UCHILISHTE NIKOLA KAREV STRUMICA (Macedonia Pn)
Nazwa projektu:
HighlIght the EuropeaN heriTagE thRough sustAinblE CreativiTy and cIrcular ecONomy
Wartość Projektu: 250 000,00 EUR w całości finansowane ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu ERASMUS +
Okres realizacji: 11.2023 – 10.2025 r.
Zakres zadania:• Utworzenie interaktywnej platformy e-learningowej, w której europejskie dziedzictwo i kultura przekształcają się w nowe źródło edukacyjne.
- Kanwa przedsiębiorczości edukacyjnej, dotycząca kwestii zrównoważonej kreatywności i gospodarki
o obiegu zamkniętym.
- Warsztaty w każdej organizacji krajowej konsorcjum.
- Krótkometrażowy film dotyczący sztuki, kultury europejskiej – dziedzictwa i zrównoważonej kreatywności.
Dziedzictwo kulturowe, zarówno materialne, jak i niematerialne, stanowi niezwykle istotny element zrównoważonego rozwoju społeczności. Może ono nie tylko stymulować wzrost gospodarczy, ale także przyczyniać się do wzmacniania spójności społecznej i poczucia tożsamości. Dzięki dziedzictwu kulturowemu, społeczności lokalne oraz uczniowie szkół zawodowych mogą być bardziej zaangażowani w swoje otoczenie, co prowadzi do tworzenia silniejszych więzi społecznych. Dziedzictwo to jest także cennym zasobem dla produkcji i konkurencyjności oraz może stać się katalizatorem dla wprowadzania ekologicznych rozwiązań (Hosagrahar, Soule, Girard & Potts, 2016).
W tym kontekście, projekt INTERAKCJA, w którym mamy przyjemność uczestniczyć, ma na celu stworzenie synergicznego środowiska edukacyjnego. Projekt ten zakłada utworzenie atrakcyjnej platformy edukacyjnej online dla uczniów szkół zawodowych, oferującej dostęp do kursów szkoleniowych z zakresu kultury. Kursy te będą oparte na cyfrowych treściach instruktażowych i informacyjnych w formie wideoporadników oraz interaktywnych warsztatów. W rezultacie, projekt ten pomoże rozwijać kompetencje i umiejętności uczniów poprzez zrównoważoną sztukę.
Ta międzynarodowa współpraca pozwoli nam nie tylko wzbogacić naszą wiedzę i umiejętności, ale także podzielić się naszymi doświadczeniami i osiągnięciami z innymi. Dzięki wspólnym wysiłkom będziemy mogli tworzyć lepsze warunki do rozwoju kultury i sztuki w naszych społecznościach, jednocześnie dbając o środowisko i promując zrównoważony rozwój. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszych działań i uczestnictwa w tym ekscytującym przedsięwzięciu!